Uczulenia na kremy do depilacji

Aby określić szczegółowo rodzaj patologii stosuje się usunięcie migdałka lub jego biopsję a następnie badanie histopatologiczne/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Krem, pianka, żel czy nawet spray stosowany w depilacji mają w sobie bardzo duży potencjał uczulający. Wszystkiemu winne chemiczne środki, służące do likwidacji niechcianych włosków. Przeczytaj, jak rozpoznać uczulenie i jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.
/ 30.10.2011 21:50
Aby określić szczegółowo rodzaj patologii stosuje się usunięcie migdałka lub jego biopsję a następnie badanie histopatologiczne/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Co to jest alergia?

Alergia (czyli pospolite uczulenie) polega na nieprawidłowej reakcji naszego organizmu na substancję, pochodzącą z zewnątrz. Ta nieprawidłowość to nic innego jak próba zwalczania zagrożenia, za jakie nasz układ odpornościowy uznaje daną substancję. Nasz organizm mobilizuje się do walki z potencjalnym niebezpieczeństwem. Naczynia krwionośne rozszerzają się, krew szybciej krąży w ciele, skóra wydziela więcej substancji odpowiedzialnych za obronę, śluzówki (szczególnie te w obrębie twarzy – oczu, nosa, gardła) powiększają się, by lepiej chronić organizm, we krwi pojawia się więcej krwinek, służących do niszczenia obcych substancji.

Dlaczego tak często uczulamy się na kremy do depilacji?

Chemiczne metody depilacji polegają na rozpuszczeniu białek, z których zbudowane są włosy. Są to bardzo silnie działające substancje, bardzo rzadko używane do produkcji innych kosmetyków, dlatego często nie wiemy o niej wcześniej. One same lub w połączeniu z innymi składnikami, mogą wywołać uczulenie. Kremy do depilacji zawierają też całe mnóstwo substancji zapachowych – bez nich kremy do depilacji miałyby bardzo drażniący zapach. One także często wywołują uczulenia, szczególnie u osób o bardzo wrażliwej lub suchej skórze.

Polecamy: Czy depilacja chemiczna jest bezpieczna?

Po pierwsze – przetestuj

Jest to pierwszy „etap”, jeśli chcemy zastosować tą metodę depilacji. Robi się to poprzez nałożenie niewielkiej ilości kremu w jakimś mało widocznym miejscu na skórze, co najmniej 24 godziny przed planowanym użyciem kremu. Jest to czas na sprawdzenie, jak organizm zareaguje na substancje w nim zawarte. Uwagę powinny zwrócić zaczerwienienia, krostki, pęcherzyki wypełnione płynem lub małe ranki na skórze. Mogą towarzyszyć im szczególna wrażliwość na dotyk i temperaturę oraz różnie nasilone swędzenie.

Czy mogę stosować krem, mimo uczulenia?

Zdecydowanie nie! Uczulenie na krem nie wpływa na jego skuteczność – efekt depilacyjny jest zachowany. Jednak reakcja alergiczna, zaobserwowana na skórze może być wstępem do innych objawów, znacznie bardziej uciążliwych oraz groźnych dla życia! Ponadto skóra dotknięta uczuleniem daje bardzo niekorzystny efekt wizualny w postaci zaczerwienienia i krostek.

Zobacz też: Depilacja woskiem

Czy taką alergię trzeba wyleczyć?

Nie ma takiej konieczności. Samo odstawienie preparatu w trakcie jego używania to wystarczająco skuteczne postępowanie terapeutyczne. Brak kontaktu z daną substancją powoduje zaprzestanie nieprawidłowych reakcji organizmu na zastosowany specyfik. Jednak w przypadku utrzymujących się zmian, należy zgłosić się do lekarza, w celu zastosowania leczenia przeciwalergicznego.

Redakcja poleca

REKLAMA